خانه / اخبار / ظهور نورعلیشاه ثالث درفرقه سیاسی صوفیه با حمایت ویژه فرقه اسماعیلیه!

ظهور نورعلیشاه ثالث درفرقه سیاسی صوفیه با حمایت ویژه فرقه اسماعیلیه!

رضا تابنده که اخیرا با برپایی شوهای شبه عرفانی در تورنتو کانادا، مورد حمایت فرقه‌های معاند قرار گرفته است با گسترش فعالیتش خبر از ظهور نورعلیشاه ثالث! با حمایت ویژه فرقه اسماعیلیه می‌دهد.
مشاوران فرقه سیاسی صوفیه چندی قبل به منظور توقف تحرکات اخیر رضاتابنده فرزند محبوبعلیشاه با تشکیل شورایی تمامی گروه‌های تبلیغی مجازی را با فرمان نورعلی تابنده منحل کردند.

رضا تابنده فرزند نورعلی تابنده
رضا تابنده فرزند نورعلی تابنده

تشکیل شورای اتحاد توسط فرقه سیاسی صوفیه در حالی صورت گرفت که با توجه به ساختار تشکیلاتی صوفیه در کتب قدیم و جدید و همچنین تمامی فرق صوفیه، امری غیر قابل توجیه می‌باشد و طبق قوانین تصوف فرقه‌ای با وجود قطب، شورا هیچ جایگاه و نقشی در تشکیلات فرقه‌ای تصوف ندارد، از این رو با توجه به بحث غدیر خم و سقیفه بنی ساعد، سلطانعلیشاه با وجود مشایخ مطرحی همچون کیوان قزوینی که به لحاظ علمی و آشنایی با تصوف و سیر و سلوک به ظاهر عرفانی، سرآمد تمامی دراویش بود، فرزند خود نورعلیشاه ثانی را با استناد به آیه قرآنی و واقعه غدیرخم به قطبیت رساند تا عملا نقش هرگونه شورا، حتی بعد از مرگ قطب را منتفی بداند. وی در این باره بیان می‌کند:
پوشیده نماند که هر یک از اولیای زمان حیات خود و در زمان مرگشان جانشین میخواهند که رشته دعوت قطع نشود و حکم (یا ایها الرسول) جاری باشد. [۱] و این امر به خاطر خارج نشدن قطبیت از خاندان سلطنتی گنابادیه هنوز بر قوت خود باقیمانده است و بعد از مرگ مشکوک محبوبعلیشاه در یک اتفاق بی‌سابقه نورعلی تابنده به مدت چهل روز تمامی مراحل به ظاهر عرفانی را پشت سر گذاشت و به قطبیت رسید تا عاقبت شیوخ این فرقه همانند کیوان قزوینی شود!
رضا تابنده که اخیرا با برپایی شوهای شبه عرفانی در تورنتو کانادا، مورد حمایت فرقه‌های معاند قرار گرفته است با گسترش فعالیتش خبر از ظهور نورعلیشاه ثالث! با حمایت ویژه فرقه اسماعیلیه می‌دهد.
بدون شک با رویکرد جدید فرقه سیاسی صوفیه باید از رضاتابنده به عنوان نورعلیشاه ثالث صوفیه نام برد زیرا نورعلیشاه ثانی بعد از آنکه سال‌ها از وطن دور بود و به خوش گذرانی و مراوده با فرقه‌های دیگر می‌پرداخت در یک اتفاق غیرمنتظره به وطن بازگشت و قطب شد[۲] رضا تابنده، این روزها با خوش خدمتی به فرقه اسماعیلیه جا پای نورعلیشاه ثانی گذاشته تا با مطرح کردن خود و حمایت فرقه‌ها و معاندین اجازه خروج قطبیت را از خاندان سلطنتی گنابادیه را ندهد. نکته قابل توجه این موضوع حمایت تمام قد فرقه اسماعیلیه از رضاتابنده است که با رجوع به منابع و سخنان این دو فرقه به راحتی می‌توان آن را فهمید.
حمایتی که ریشه در اشتراک‌های اعتقادی این دو فرقه دارد و هر دو گروه به امام زمان نوعی اقطاب خود اعتقاد دارند. به نحوی که نورعلی تابنده ضمن رد دعای عهد و بیهوده خواندن بیعت با امام زمان (عج) بیعت با اقطاب این فرقه را جایگزین آن می‌کند. . [۳] دقیقا همین موضوع به نحو دیگر توسط فرقه اسماعیلیه مطرح می‌شود و با طرح آن اعتقاد خود را مبنی بر نوعی بودن امام زمان به نمایش می‌گذارند: آنان، همانند پیشینیان معتقدند که امام باید زنده باشد و اگر زنده نباشد امام نیست و اگر ظاهر نباشد، در حق پیروان خود ظلم کرده است. فرمان‌های امام تا زمان حیات وی ارزشمند است و اسماعیلیان باید آن را اجرا کنند. [۴] با توجه به رویکرد خاص این دو فرقه تمامی وظایف و اختیارات امام زمان (عج) به عهده قطب گذاشته می‌شود تا به توجیه اعمال و باورهای ساختگی خود بپردازند و تحقق وعده‌های الهی را منوط به اطاعت محض از دستورات قطب زمان می‌دانند و نکته قابل توجه اشتراک این دو فرقه وابستگی و حمایت همه جانبه استعمار از آن‌ها می‌باشد و همین نکات مشترک باعث پیوند شوم رضاتابنده با فرقه اسماعیلیه شده است تا از این طریق بار دیگر قطبیت در خاندان سلطنتی گنابادیه بماند.
امروزه حمایت استعمار از فرقه‌هایی که به دنبال خدشه دار کردن مهدویت و امامت امام زمان (عج) هستند برای همگان روشن و قابل درک است.

پی نوشت:
[۱] صالحیه، انتشارات حقیقت، جلد ۲ صفحه ۳۴۶
[۲] برگرفته از کتاب عنکبوت‌های دنیا دار
[۳] شرح رساله پند صالح، قسمت اول، شرح مقدمه تا پایان دلایل بقای روح و تجرد نفس و عالم آخرت، تابستان ۱۳۸۷، ص ۴۴ تا ۴۶
[۴] توضیح الملل، ترجمه افضل‌الدین ترکه، تصحیح سید محمد رضا جلالی نائینی، ج ۱، ص ۱۷۵٫

درباره ی admin

همچنین ببینید

سیاست و فرقه صوفیه بکتاشیه

سیاست و فرقه صوفیه بکتاشیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *