خانه / اخبار / سوء استفاده دراویش از ساده دلی مردم در کلام مرحوم دولابی

سوء استفاده دراویش از ساده دلی مردم در کلام مرحوم دولابی

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: خدا در قرآن می‌فرماید: یَهدِی اللهُ لِنُورِهِ مَن یَشاءُ (سوره نور آیه ۳۵) خدا به نور خودش هدایت می‌کند. بعد گفت: من یشاء=. این من یشاء به چه کسی می‌خورد؟ به ما می‌خورد دیگر!

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: ایمان وادی امن است و انسان را به بهشت می‌برد به شرطی که انسان خودش بخواهد و مَن یَشاءَ را قبول کند و گرنه من تشاء می‌شود. در گذشته درویشی می‌آمد بیرون آبادی می‌گفت هرکس نذری نیازی دارد بیاورد وگرنه شیپور را وارو می‌کنم.

Buy cheap Viagra online

اگر شیپور را وارو می‌گذاشت، اعتقاد داشتند سیل می‌آید و اهالی هلاک می‌شوند و مرض می‌گیرند.شیپور درویش معروف به من تشاء بود. سالی یک بار می‌آمد سر آبادی چادر می‌زد و من تشاء را بوق می‌کرد. خیلی از مردم هم بدی‌شان را می‌گفتند. اما آنها دست بردار نبودند. با کشکول و تبرزین می‌آمدند سر آبادی چادر می‌زدند. بین‌الطلوعین بوقی می‌زدند، بعد جار می‌زدند هرکس نذر و نیازی دارد بیاورد و گرنه من تشاء را در می‌آورم. من تشاء غیر من یشاء است. مطرب‌ها هم همینطور بودند. می‌گفتند: حق ما را درست بدهید و گرنه اینجور می‌زنیم. مردم هم ساده بودند، صاف بودند، میانشان با خدا صفا بود. فوری نذری نیازی در می‌آوردند و می‌دادند به درویش. درویش هم شنگول می‌شد و می‌رفت. اهالی معتقد بودند با دادن نذر به درویش، آبادی تا سال دیگر سلامت است

درباره ی admin

همچنین ببینید

سیاست و فرقه صوفیه بکتاشیه

سیاست و فرقه صوفیه بکتاشیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *